Bylinky v kuchyni

Bylinky, zvláště čerstvé, doma pěstované, jsou nezbytnou součástí zdravé kuchyně. Nahrazují různá chemická dochucovadla. Kuchyň i pokrmy krásně provoní. Pěstování bylinek na záhoně nebo doma za oknem v květináči je prospěšná činnost, u které i zrelaxujete. Starání se o záhonek či květináč přinese totiž „ovoce“ v podobě zdravějšího stravování a pocitu zadostiučinění z dobře vykonané práce.

Pro domácí pěstování se hodí například pažitka, bazalka, tymián, rozmarýn, libeček, majoránka, kadeřavá petrželka, máta, kopr, koriandr, dobromysl či šalvěj.

PAŽITKA

Vytrvalá cibulnatá zelenina, velmi vhodná do studené (pomazánky) i teplé (polévky) kuchyně. Obsahuje velké množství vitamínů, dokonce i vitamin E, a minerálů. Těhotné a kojící ženy potěší, že pažitka obsahuje velké množství vápníku. Pažitka zlepšuje chuť k jídlu, posiluje imunitu a má mírné protizánětlivé účinky.

BAZALKA

Jednoletá i vytrvalá bylina, používající se hojně v italské kuchyni. Přidává se často k různým pokrmům z rajčat, známý je salát caprese. Bazalka má velmi pozitivní účinky na zažívání, čistí močové cesty, lze ji použít na malé rány a bodance od komárů a jiného hmyzu, na opruzeniny i jako zábal na bolavé klouby. Inhalace výparů z odvaru bazalky léčí dýchací cesty a pomáhá při depresích. Nedoporučuje se však těhotným ženám a malým dětem.

TYMIÁN

Trvalý nízký polokeř, součást provensálského koření. Lístky jsou vhodné používat vzhledem k jeho pozitivním účinkům na trávení k hůře stravitelným jídlům, například k luštěninám, uzeninám, pečeným masům. Tymián je silné přírodní antibiotikum, antiseptikum, antiparazitikum, má desinfekční účinky. Léčí horní cesty dýchací, vhodný při cukrovce, anémii a při depresích. Není vhodný pro těhotné a kojící ženy. Denní dávka je do 10g čerstvého tymiánu.

ROZMARÝN

Stálezelený keřík, který je součástí provensálského koření. Rozmarýn je vhodnou bylinkou při přípravě skopového, jehněčího, telecího masa, drůbeže, ryb i rajské omáčce dodá na skvělé chuti. Rozmarýn podporuje trávení, bojuje proti nadýmání, desinfikuje trávicí trakt. Také posiluje cévy a působí tak proti pocitu chladných rukou a nohou. Dívkám a mladým ženám pomáhá upravit menstruační cyklus. Rozmarýn působí proti stresu a posiluje spánek. Odvar z rozmarýnu se používá na akné, ekzémy a k ošetření drobných ranek.

LIBEČEK

Víceletá bylina, která voní jako polévkové koření. V kuchyni libeček používáme do polévek, omáček, k dušeným masům, k mletému masu, do marinád a v neposlední řadě i do pomazánek. Libeček příznivě působí na trávení, působí proti nadýmání. Ze semen libečku lze vytvořit žaludeční likér, z listů zase čaj, který přináší úlevu nemocným se dnou a revmatismem. Pomáhá rozpouštět žlučové i ledvinové kameny. Nedoporučuje se však při vážném onemocnění ledvin, protože silice libečku ledviny dráždí.

KADEŘAVÁ PETRŽELKA

Oblíbená bylinka, kterou často používáme ke zkrášlení polévek – tuto funkci může zastat také pažitka. Petrželku lze nasekat taktéž do knedlíků, k těstovinám. Skvěle doplní pomazánky, často používáme petrželku jako ozdobu hotových pokrmů. Lze ji pěstovat i v bytě a při troše péče můžeme mít petrželku dostupnou celoročně. Petrželka má močopudné účinky, proto je velmi vhodným „potravinovým doplňkem“ u osob s vysokým krevním tlakem, u mužů s problémy s prostatou, u žen trpících celulitidou, taktéž u artritidy a revmatismu. Petrželka podporuje zažívání, zlepšuje chuť k jídlu. Má desinfekční účinky. Čerstvá obsahuje vysoké množství vitaminu C.

MAJORÁNKA

Oblíbená jednoletá bylinka, která se často využívá při přípravě typických českých pokrmů. Používá se čerstvá i sušená do polévek, omáček, gulášů, výborně se hodí k pokrmům z brambor, k masu, zvěřině a luštěninám. Majoránka má blahodárné účinky na trávení, podporuje tvorbu mateřského mléka. Působí močopudně a žlučopudně. Inhalace odvaru je velmi vhodná u astmatu, uklidňuje a posiluje nervy. Má protizánětlivé a desinfekční účinky. Působí spasmolyticky, tedy potlačuje křeče.

MÁTA

Vytrvalá intenzivně vonící bylina nejhojněji používaná k přípravě čaje. Nezbytná je v nápoji mojito. Hodí se jako přízdoba k moučníkům, na pečené či grilované maso, do omáček, bylinkového másla. Využívá se pro výrobu bonbonů a likérů. Silice z máty (mentol) má mnohé léčebné účinky. Působí proti křečím, hlavně v trávicím traktu, celkově zlepšuje trávení a působí proti nadýmání. Vhodně se využívá při onemocnění žlučníku, působí desinfekčně. Mátové silice je vhodné inhalovat při onemocnění horních cest dýchacích, při bolestech hlavy. Mátové bonbony jsou blahodárné při kašli a nachlazení. Kloktat odvar můžete při infekcích v ústní dutině (aftech) a při zápachu z úst. Masti s obsahem mentolu chladí a dodávají úlevu po úrazech pohybového aparátu či jen při přetažení.

KOPR

Rozšířená jednoletka, která je nezbytná při nakládání okurek. Hodí se taktéž do tvarohových pomazánek a bylinkového másla. Kopr je nezbytný pro přípravu koprové omáčky nebo kulajdy. Kopr je nápomocný při žaludečních potížích a celkově špatnému trávení. Má močopudné účinky, působí proti nespavosti. Pomáhá při kašli. Podporuje tvorbu mateřského mléka.

KORIANDR

Jednoletá bylina, která je součástí kari koření. Lístky se používají při přípravě masa, do čatní, polévek, k zelenině. Koriandr se přidává až na konci tepelné přípravy, aby se neznehodnotil. Semínka jsou sladká a používají se do sladkých pokrmů a dezertů, při pečení sladkého pečiva, domácího chleba a sušenek. Koriandr působí proti plynatosti a proti křečím, má antiseptické účinky a je lehce zklidňující. Větší léčebné účinky dosáhneme používáním semínek. Žvýkání semen koriandru provoní dech.

DOBROMYSL

neboli oregano je součástí provensálského koření a koření na pizzu. Použití v kuchyni je stejné jako u majoránky. Můžeme ji však přidat k těstovinám, zeleninovým salátům, sýrům, k rajčatovým pokrmům, ke skopovému, jehněčímu masu a rybám. Nemá výrazné vedlejší účinky, proto ji můžeme bez omezení užívat denně. Dobromysl má antiseptické a protizánětlivé účinky, podporuje vykašlávání. Působí proti křečím hlavně hladkých svalů. Je žlučopudná, pomáhá při nemocech dýchacích cest.

ŠALVĚJ

Polokeř s bohatými léčivými účinky, ovšem využití má i v kuchyni a to hlavně k přípravě vepřového a telecího masa, do omáček, nádivek a k sýrům. Šalvěj působí proti pocení, což rády využívají ženy v klimakteriu. Má protizánětlivé a baktericidní účinky, dobře pomáhá při průjmech, aftech. Je močopudná. Šalvěj má blahodárné účinky na nervovou soustavu, pomáhá při stresu a duševních poruchách, snižuje stařecký třes. Použití najde také při nemocech trávicího ústrojí a dýchacích cest. Snižuje produkci mateřského mléka. Ve vysokých dávkách nebo při současné konzumaci s alkoholem může být toxická.