Jak si pomoci k otěhotnění
Nutriční podpora
- Základním předpokladem je vyvážená strava a ideální hmotnost ženy, spíše lehce „při těle“, nekouřit (ani pasivně v zakouřených restauracích), nepít větší množství alkoholu - jakmile se rozhodnete, že nastal pravý čas pořídit si dítě, nepijte alkohol vůbec.
- Dbát na dostatek vitamínů a minerálů, nejlépe v přirozené formě, tj. v ovoci a zelenině.
- Uměle doplnit pouze kyselinu listovou, denní dávka 400μg před otěhotněním, v těhotenství 600μg. Jedná se o prevenci proti vývojovým vadám.
- U mužů, zvlášť těch, co nemají v oblibě syrové ovoce a zeleninu, je vhodné doplňovat vitamin C, zinek a selen.
- Je vhodné před otěhotněním pít bylinné čaje k očištění organismu.
- Kontryhel a maliník – čaje z těchto bylin pomáhají při ženských potížích.
Gynekologicko-sexuologická podpora
Nejvyšší šance na otěhotnění je v období kolem ovulace, která u většiny žen nastává v polovině menstruačního cyklu. Nadcházející ovulaci lze dopředu zjistit ovulačními testy, ovšem ty neukáží, zda ovulace skutečně proběhla. Avšak na toto je stavěná metoda měření bazální teploty. Měří se vždy ráno v posteli, ještě než vstanete. Měří se v pochvě, ústech nebo konečníku, ale vždy na stejném místě. Ideální je pořídit si teploměr určený na měření bazální teploty a používat jej pouze pro tento účel. Ovulace proběhla tehdy, když po alespoň šesti dnech nižších teplot vyskočila teplota alespoň na tři dny (pravidlo „tři po šesti“). Vzestup teploty je o 0,2-0,4°C.
Bez pohlavního styku přirozenou cestou neotěhotníte ;-) Pohlavní styk by měl probíhat kolem ovulace, ideálně po cca 2-denní sexuální abstinenci, kvůli kvalitě spermií. Spermie vydrží v pohlavním ústrojí ženy až 4 dny. Nejlepší poloha při sexu vedoucí k otěhotnění je klasická misionářská, může dopomoci podložený zadeček. Orgasmu by měli oba partneři dosáhnout společně, nebo žena po muži.
Muži by si neměli oblékat těsné kalhoty či spodní prádlo. Před ani po milování není vhodná horká koupel. Vysoká teplota totiž spermie poškozuje.
Podpora cvičením
Před otěhotněním je dobré vypracovat si dobrou fyzickou kondici, v těhotenství toho již mnoho nedoženete. Dobrá fyzická kondice je základním předpokladem pro radostné těhotenství a bezproblémový porod.
Vhodné je posílit svaly pánevního dna , svaly kolem páteře, aby vás nebolela v těhotenství záda, a břišní svaly. Mezi vhodné pohybové aktivity patří jóga, pilates, kalanetika, cvičení podle Mojžíšové.
Při potížích s otěhotněním navštivte svého gynekologa, taktéž při podezření či zjištění, že jste těhotná :-)